Scorpio

Ford Scorpio byl nástupce modelu Ford Granada byl uveden na evropský trh v roce 1985 po téměř 10-ti letém vývoji pod kódovým označením GRETA.

Z hlediska konstrukce se jednalo o průlomový model, neboť při vývoji bylo použito v dosud nevídané míře počítačů a technologie CAD. Z hlediska evropského trhu se jednalo o vlajkovou loď automobilky Ford a přímo navazovalo na předchůdce Ford Granada. Ve Velké Británii si model zachoval původní označení Granada, s přídavkem MkIII., až do roku 1994, kdy se výrobce přiklonil k názvu Scorpio pro celý kontinent.

V USA se model prodával jako Merkur Scorpio ca to v jediné specifikaci s motorem V6 a ve výbavě odpovídající evropské verzi Ghia. V nabídce karoserií byl Ford typicky štědrý a první model do roku 1994 nabízel jako 5-ti dveřový hatchback, čtyřdveřový sedan a prostorné kombi s označením Turnier. Nový model 1994 – 1999 pak jen jako sedan nebo kombi.

Nabídka motorů kopírovala to, co měl Ford aktuálně k dispozici – tedy většinou se jednalo o agregáty zděděné po starších modelech a průběžně zlepšované. Z hlediska použité techniky se u Scorpia jednalo o zvětšenou kopii modelu Ford Sierra.

zdroj: cs.wikipedia.org

Ford Scorpio u nás

Podívejte se, co zajímavého řeší uživatelé Fordu Scorpio na našem fóru.

  • Štítky