Ka

Ford Ka je malým vozem americké automobilky Ford. Momentálně se vyrábí už jeho 2. generace. Bylo koncipováno jako automobil pro ženy. výráběl se jako 3-dvéřový hatchback a roadster StreetKa.

Výroba probíhala od roku 1996 do roku 2008 a celkem se 1. generace těchto malých aut (FordKa) vyrobilo 1 460 000 kusů. Vozidlo bylo jedno z prvních s designem New Edge. V roce 2000 prošel Ka testy Euro NCAP a získal 3 hvězdičky. Vozidlo je ceněno pro velmi dobré jízdní vlastnosti a snadnou ovladatelnost. Vzhledem ke své velikosti ale nemá velký zavazadlový prostor a standardně nebylo vybaveno posilovačem řízení.

Sportovním modelem byl typ SportKa s výkonnějším motorem 1.6/70 kW a odlišným nárazníkem a světly (jako u StreetKa). Velice zajímavý byl i roadster StreetKa, měl stejný motor jako SportKa ale látkovou střechu, proto měl sportovní sedadla s chromovanými oblouky chránícími posádku při převrhnutí. Dale měla StreetKa jako SportKa například posilovač řízení a elektronický protiblokovací systém (ABS) nebo 16palcová kola z lehké slitiny se 6 paprsky. Streetka se prodavala i v provení Elegance s řadou luxusních prvků např. vyhřívaná sedadla potažená kůží, CD přehrávač, bezfreonová klimatizace a barevně sladěné obložení dveří. Tváří Streetky byla australská zpěvačka Kylie Minogue. StreetKa se objevil v roce 2003–2006 a byl navržený firmou Pininfarina.

Ford Ka Mk II (kódové označení: b420) se objevilo se v roce 2008 a nahradilo starý model. Výroba probíhá ve společném závodu Fordu a Fiatu v Tychách v Polsku. Ka 2. generace je postaveno na velmi podobné platformě jako Fiat Panda a nový Fiat 500. Vozidlo si už stihlo zahrát ve filmu Quantum of Solace o Jamesu Bondovi jako automobil jeho nové Bondgirl (hlavní hrdinka filmu Camille), jejíž roli ztvárnila Olga Kurylenko.

zdroj: cs.wikipedia.org

Ford Ka u nás

Podívejte se, co zajímavého řeší uživatelé Fordu Ka na našem fóru.

  • Štítky